Pompy ciepła – rodzaje
Wyróżniamy trzy modele pomp ciepła, różniące się dolnym źródłem pobierania energii:
Grunt – gruntowe pompy ciepła pobierają energię z gruntu. Wyróżniają się dużą wydajnością i możliwością działania przez cały rok, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako samodzielne źródło ogrzewania i podgrzewania wody w domu jednorodzinnym. Pompy gruntowe działają z kolektorami pionowymi i poziomymi.
Woda – wodne pompy ciepła działają, wykorzystując jako dolne źródło energii wodę. Może pochodzić ona ze studni, ale także z pobliskiego jeziora, rzeki czy stawu. Urządzenie jest w stanie ogrzać cały budynek. Schemat podłączenia pompy wodnej jest dość skomplikowany, przez co zwiększa się koszt wykonania instalacji.
Powietrze – pompy powietrzne są łatwe w montażu, nie wymagają zbytniej ingerencji w aranżację ogrodową i pobierają energię bezpośrednio z powietrza. Najlepiej działają w sezonie letnim i jesiennym, ponieważ przy niższych temperaturach tracą na wydajności. Z tego też powodu najczęściej stosuje się je jako dodatkowe źródło ciepło, uzupełniające kocioł olejowy lub gazowy. Na rynku można już jednak znaleźć pompy powietrzne, które są w stanie ogrzać samodzielnie cały budynek.
Pompa Ciepła
Pompa Ciepła
Pompa Ciepła